دوشنبه, 30 مهر 1397

 

در محل سالن کنفرانس شرکت آب منطقه ای اردبیل برگزار شد؛

 

سومین جلسه کار گروه تخصصی سیل و مخاطرات رودخانه ها

سومین جلسه کارگروه تخصصی سیل و مخاطرات رودخانه ها با حضور اعضای کارگروه و با دستور کار گزارشی از وضعیت جوی موجود به لحاظ بارندگی و پیش بینی میان مدت و بلند مدت بارش توسط اداره کل هواشناسی و روند اجرایی طرح مدیریت جامع در حوضه آبخیز در استان با رویکرد جلب مشارکت مردمی در سالن کنفرانس شرکت تشکیل یافت.  

مدیر کل مدیریت بحران استان در این جلسه خواستار گزارشی از اقدامات انجام گرفته در خصوص بهسازی و اصلاح سازه های تقاطعی فاقد آبگذری سیلاب و بدون رعایت استانداردهای طراحی، راههای دسترسی احداث شده در بستر رودخانه و لایروبی و پاکسازی دهانه سازه های تقاطعی در مسیر رودخانه های خارج محدوده شهری از اداره کل راه و شهرسازی استان گردید.

مهندس امامی یگانه در ادامه این جلسه بر فعال سازی و تشکیل جلسات کارگروه مشترک راهبردی و مدیریت رودخانه، مسیلها و سیلاب با حضور اداره کل راه و شهرسازی، شهرداری اردبیل و بنیاد مسکن انقلاب تاکید نمود.

دبیر کارگروه در خصوص دستور کار جلسه و نیز گزارشی از روند تشکیل کارگاه آموزشی یک روزه در راستای آموزش عمومی و تخصصی همگانی در برابر سیلاب و پیش گیری و کنترل سیل با موضوع مدیریت و کاهش مخاطرات سیلاب در محل فرمانداری شهرستان گرمی با حضور مدیر کل مدیریت بحران استان، فرماندار و بخشداران، دهیاران و روسای ادارات و شورای اسلامی ذینفع شهرستان و همچنین تهیه بانک اطلاعاتی و لیست سیلابهای جاری شده در رودخانه های داخلی و مرزی استان در بازه زمانی 15 سال اخیر در محیط GIS  و لایه مکانی با فرمت SHp جهت تهیه پهنه بندی و نقشه خطرپذیری سیلاب را ارائه داد.

در ادامه جلسه نماینده اداره کل هواشناسی گزارشی از اطلاعات و وضعیت جوی و بارش در مهر و آبان ماه سال 96 و مقایسه آن نسبت به سال گذشته و دوره آماری (بلند مدت) و از پیش بینی ورود سامانه (موج) ناپایدار در 20 و 28 آذر ماه و 1 دی ماه در سطح استان را ارائه داد.

در ادامه این جلسه نماینده اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بر ضرورت تشکیل کارگروه اجرایی طرح مدیریت جامع در حوضه آبخیز در استان به ریاست استاندار با رویکرد جلب مشارکت مردمی و در راستای حفظ و صیانت از منابع طبیعی و نقش آبخیزداری و معرفی نمایندگان ثابت دستگاههای اجرایی در این کارگروه تاکید کرد.

وی همچنین اهداف و گام های اصلی پیاده سازی الگوی مدیریت جامع حوزه آبخیز، هماهنگی و برنامه ریزی در جهت اجرای عملیات آبخیزداری و مطالعات و اثرات طرحهای آبخیزداری در حوضه های آبریز را تشریح کرد.

همچنین در این جلسه با اشاره به ضرورت بحث آموزش عمومی، ارتقای فرهنگ سازی و آگاه سازی عمومی در پیش گیری و کنترل سیلاب مقرر گردید نسبت به برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت سیلاب در سایر شهرستانها با حضور فرمانداران، شهرداریها، بخشداران، دهیاران و روسای ادارات در جهت اطلاع رسانی اقدام گردد.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اردبیل

دیدگاه کاربران