یکشنبه, 29 مهر 1397

 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل:

 

آبیاری غرقابی مصداق بارز اسراف و کفران نعمت و تضییع حقوق دیگران است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نمازجمعه با اشاره به خشکسالی های متوالی در کشور و حجم زیاد مصرف آب مخصوصا در کشاورزی و پیش بینی بحران آب در آینده گفت: جهت رعایت حقوق نسل های آینده به نظر می رسد آبیاری غرقابی و سنتی باید منع قانونی پیدا بکند.  

حضرت آیت الله عاملی اظهار داشت: با اینکه دولت محترم 85 درصد هزینه آبیاری قطره ای و بارانی را خود متقبل می شود و برای 15 درصد بقیه وام می دهد ولی باز بخش عمده ای از کشاورزان عزیز به مصلحت خطیر خودشان توجه نمی کنند و از آبیاری غرقابی استفاده می کنند.

وی افزود: امروز آبیاری غرقابی مصداق بارز اسراف و کفران نعمت و تضییع حقوق دیگران است.

نماینده ولی فقیه در استان در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به سفر خودشان به منطقه خورش رستم جنوبی و روستای برندق گفت: جنوب استان از جهت آب غنی است ولی کمتر مهار شده است. با مذاکره ای که با مدیریت آب شد آنها آمادگی خود را جهت تخصیص آب در صورت ارائه طرح اعلام کردند.

وی ادامه داد: سد نساز در جنوب استان احداث شده است. دولت 85 درصد سهم خود را پرداخت کرده ولی کشاورزان قادر به پرداخت 15 درصد مابقی نیستند. من به اهالی آن منطقه بشارت می دهم که در صحبتی که با آقای استاندار شد، ایشان 15 درصد کشاورزان را نیز که رقمی بالغ بر پنجاه میلیون تومان می باشد تقبل کردند.

وی افزود: با دعوت مدیریت ارشد استان و نمایندگان، وزیر نیرو این هفته در استان حاضر و به شمال استان مسافرت خواهند کرد تا از نزدیک حقابه مغان از رود ارس را بررسی نمایند. حضور ایشان فرصت خوبی است که حقابه دشت مغان کاملا تضمین و اهالی مطمئن و زمینه تبلیغات سوء در این باب به کلی بسته شود. همچنین لازم است با حضور وزیر محترم، آب لازم در جنوب استان مخصوصا برای سدهای معیشتی تخصیص داده شود.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اردبیل

دیدگاه کاربران