چهارشنبه, 29 اسفند 1397

 

استاندار اردبیل:

 

پروژه پایاب سد خدا آفرین شمال استان اردبیل را از لحاظ اقتصادی و معیشتی متحول می کند

استاندار اردبیل گفت: پروژه پایاب سد خدا آفرین یکی از پروژه های ملی و مهم است که شمال استان اردبیل را از لحاظ اقتصادی و معیشتی متحول می کند.  

مهندس اکبر بهنام جو در حاشیه بازدید از پروژه بزرگ پایاب خداآفرین، در جلسه بررسی آخرین وضعیت طرح شبکه آبیاری خداآفرین اظهار داشت: با تکمیل کانال اصلی در سال زراعی پیش رو بیش از 14 هزار هکتار از اراضی در حوزه شهرستان های بیله سوار و پارس آباد کشت می شوند.

وی گفت: خوشبختانه همه دستگاه های ذیربط تا بحال همکاری خوبی با همدیگر داشته اند که مرحله نخست طرح ملی پایاب سد خداآفرین در شهرستان های بیله سوار و پارس آباد مغان در مساحت 36 هزار و 700 هکتار به پیشرفت فیزیکی 66 درصد رسیده است.

 استاندار اردبیل ادامه داد: تاکنون برای اجرای این طرح ۱۵۰۰میلیارد تومان هزینه شده و جهت اتمام آن به حدود ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است.

وی با بیان اینکه 72 کیلومتر از 92 کیلومتر این طرح لاینینگ و کانال کشی شده است افزود: طبق برنامه ریزی در زمان بهره برداری قطعا مهمان ویژه ای به استان دعوت می شود.

استاندار اردبیل اضافه کرد: دولت برای تجهیز اراضی به سامانه آبیاری نوین و کانال کشی هر هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین با احتساب هزینه سد، حدود صد میلیارد تومان هزینه می کند.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اینکه بهبود معیشت مردم منطقه در گرو تکمیل این طرح است افزود: توجه به تولید و اشتغال زایی، ایجاد صنایع تبدیلی ، مهار آب های مرزی و تبدیل اراضی دیم به آبیاری نوین از شاخص های این طرح است و با تکمیل آن 1.5میلیون تن تولید محصولات کشاورزی استان افزایش می یابد.

مهندس بهنام جو با اشاره به اینکه این طرح از سال 83تا 92 با 16درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا بود، بیان کرد: با پیشنهاد دکتر روحانی رییس جمهور محترم و عنایات مقام معظم رهبری یک میلیارد دلار به مهار آب های مرزی استان اختصاص یافته و با صرف بخشی از این اعتبار در طرح پایاب سد خداآفرین عملیات اجرایی سرعت گرفته و قطعا با برنامه ریزی مناسب و نظام بهره برداری صحیح با واگذاری عادلانه اراضی،شاهد برخورداری شهروندان از برکات آن خواهیم بود.

استاندار اردبیل افزود: این طرح عظیم ملی در چهار ناحیه عمرانی با فعالیت بیش از۲۰ پیمانکار معتبر در حال اجراست که شامل پروژه کانال اصلی، ایستگاه های پمپاژ، مخازن ذخیره، شبکه اصلی آبیاری تحت فشار نواحی چهارگانه به مساحت ۳۶هزار ۷۰۰ هکتار عملیاتی است.

در این جلسه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت پروژه آبیاری و زهکشی خداآفرین ابراز امیدواری کرد: با تخصیص اعتبارات، پروژه در زمان معین شده به نتیجه خواهد رسید.

مهندس اصغر سلیمان زاده تصریح کرد: این پروژه در حال حاضر نزدیک به 70 درصد پیشرفت دارد و کار و تلاش در بخش های مختلف پروژه کاملا مشهود است.

وی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای اردبیل از تمام زوایا تداوم کار در این پروژه بزرگ و ملی را زیر نظر دارد، اظهار داشت: برای بهره مندی مردم منطقه از این پروژه تمام توان خود را بکار می گیریم تا در فرصت مناسبی این پروژه به نتیجه برسد.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اردبیل

دیدگاه کاربران