یکشنبه, 5 خرداد 1398

 

مدیر منابع آب مشگین شهر:

 

منابع آبی برای کاشت برنج در مشگین شهر کافی نیست

مدیر امور منابع آب مشگین شهر از عدم امکان تامین آب اراضی حاشیه رودخانه های دره رود و قره سو از سد سبلان و اهرچایی از سد ستارخان برای کشت برنج در این شهرستان خبر داد.  

ارسلان فرجی افزود: زارعان بویژه شالیکاران حاشیه رودخانه دره رود از سد سبلان (روستای قره قیه) و اهرچایی از سد ستارخان و نیز روستاهای خانباز ، نیاز ، کوجنق و ساریخانلو از کشت خارج از عرف منطقه که نیاز به آب بیش از منابع آبی در دسترس دارد، خودداری کنند.

وی اظهار کرد: سد سبلان برای تامین آب اراضی تحت پوشش پایاب طراحی شده و هدفی برای تامین آب اراضی دیگر ندارد.

او گفت: در سال های گذشته به دلیل عدم تکمیل شبکه آبیاری سبلان و عدم امکان استفاده کامل از آب پشت سد سبلان توسط مشترکین تحت پوشش شبکه مدرن سبلان ، در مواقع احساس نیاز به آب سد از طرف اهالی روستاهای حاشیه دره رود و قره سو نسبت به رها سازی موقت آب از سد سبلان برای تامین کاستی آب کشاورزان زحمت کش منطقه اقدام می شد.

وی افزود: با توجه به تکمیل و بهره برداری کامل از شبکه مدرن سبلان و نیاز شدید شبکه به آب ذخیره شده ، از سال جاری و سال های آینده رها سازی آب مازاد امکان پذیر نخواهد بود.

وی همچنین تشریح کرد: قبلا مقدار بسیار محدودی از آب سد ستارخان در مدت کوتاه برای استفاده کشاورزان و زارعان حاشیه رودخانه اهرچایی رهاسازی شد ولی در سال جاری با توجه به بحران آبی موجود احتمال بازگشایی و تامین آب مورد نیاز محصولات کشت شده در حاشیه رودخانه مذکور از سد ستارخان بسیار ضعیف می باشد.

شالیزارهای برنج شهرستان مشگین شهر بیشتر در حاشیه رودخانه های اهر چایی و مشگین چایی واقع شده است.

روستاهای کوجنق ، ساریخانلو ، صاحب دیوان ، خان کندی آق دوار و خان باز از جمله روستاهای شهرستان می باشند که اهالی آن در کنار کار کشاورزی و دامداری به شغل شالیکاری نیز مشغول می باشند.

رقم غالب برنج در این منطقه از نوع هاشمی و گرد محلی بوده و از لحاظ عطر و طعم از ارقام بسیار مرغوب بوده و به دلیل عدم استفاده شالیکاران از هر نوع کود و سموم شیمیایی برنج عمل آوری شده در این شهرستان تقریبا ارگانیک بوده و مشتریان فراوانی دارد.

منبع خبر:

دیدگاه کاربران