چهارشنبه, 29 اسفند 1397

 

 

اعلام رضایت استاندار اردبیل از روند اجرایی سد کوثر

استاندار اردبیل در جريان آغاز عمليات اجرايي شبكه آبياري و زهكشي گيوي با اعلام رضايت از روند اجرايي پروژه ساخت سد كوثر و ادامه كار با سرعت بيشتر اضافه كرد: سرعت‌بخشي به ساخت و تكميل جاده جايگزين مقدم بر كار سد است.  

استاندار اردبیل در جريان آغاز عمليات اجرايي شبكه آبياري و زهكشي گيوي با اعلام رضايت از روند اجرايي پروژه ساخت سد كوثر و ادامه كار با سرعت بيشتر اضافه كرد: سرعت‌بخشي به ساخت و تكميل جاده جايگزين مقدم بر كار سد است.

استاندار اردبيل  اظهار داشت: علت به طول انجاميدن اجراي بعضي از طرح‌ها، كمبود و نبود اعتبار كافي و لازم در پروژه‌هاست.

اين مسئول با قدرداني از كساني كه در طراحي و مطالعه اين پروژه نقش داشتند، گفت: آزاد‌سازي مسير اجراي رودخانه، انحراف آب، شبكه آب پايين دست كه انتقال آب سد را به مقصد كشاورزي، آزادسازي و ايمن‌سازي درياچه سد و اراضي پاياب و اجراي سريع جاده دسترسي و جايگزين سد كوثر براي تردد مردم و روستاييان منطقه از مهم‌ترين مباحث اين پروژه است.

وي افزود: جاده انحرافي يا دسترسي نيز بايد به موقع و همزمان با اجراي كار سد آماده شود.

صابري اظهار داشت: جداي خط انتقال، بقيه كارها با 10 تا 12 درصد تفاوت با كار اجرا شده امروز هم با تخصيص اعتبار در حد 10 تا 15 درصد كل خط انتقال و كار اجرايي آن آغاز شده و اميدواريم با جذب به موقع اعتبارات كار شايسته انجام شود.

استاندار اردبيل تاكيد كرد: تلاش مي‌كنيم كه از محل فروش اوراق مشاركت اعتباري را تامين كنيم تا اجراي اين پروژه چند سال زمان نبرد و بازدهي آن زير سؤال نرود.

صابري ادامه داد: مردم با پول‌هاي اندك اما با بركت خود مي‌توانند با خريد اوراق مشاركت گامي را در ايجاد زير‌ساخت‌هاي اساسي در كشور و استان بردارند.

 استاندار اردبيل تصريح كرد: سد گيوي در مرحله‌اي است كه ما امروز مي توانيم آن را آبگيري كنيم و اجازه ندهيم كه در زمستان با بارش‌هاي زياد حجم زياد آب سبب خرابي و خاك‌شويي و از بين بردن اراضي و خاك كشاورزي شود.

صابري افزود: در حال حاضر آمادگي وجود دارد كه سد آبگيري شود ولي به لحاظ آماده نبودن جاده دسترسي سد امكان آبگيري فعلاً وجود ندارد.

وي از نمايندگان كارفرما و مجري و پيمانكار خواست تا در تكميل جاده دسترسي و حاشيه سد كه جزو مصوبات است تلاش بيشتري كنند.

اين مسئول ادامه داد: انتظار مي‌رود تا 30 درصد باقيمانده كار نيز در سريع‌ترين زمان انجام شود و قبل از زمستان جاده دسترسي سد تمام شود.

صابري در ادامه اظهار داشت: يكي از نيازهاي اساسي و مكمل سد خطوط انتقال آب بعد از سال‌هاست كه با پيگيري مسئولان كشوري عمليات اجرايي امروز آغاز شده و با سرعت ادامه پيدا مي‌كند.

وي اضافه كرد: اين اقدام براي تعيين تكليف جاده دسترسي جاده ارتباطي شهرستان كوثر و روستاهاي پايين دست سد كوثر و شهرستان خلخال انجام مي‌شود و ما قبل از فرا رسيدن زمستان جاده دسترسي را به طور ايمن به بهره‌برداري مي‌رسانيم.

اين مسئول تصريح كرد: در مجموع سرعت كار و برنامه‌ريزي رضايت‌بخش است و انتظار مي‌رود همين روند بر تكميل پروژه حاكم باشد.

استاندار بيان داشت: اگر كار ساخت جاده جايگزين تمام شود اميدواريم كه با تخصيص اعتبار لازم و كافي چه از محل اعتبارات دولتي و چه از محل اوراق مشاركت به گونه‌اي عمل كنيم تا با تلاش پيمانكار بتوانيم هر چه زودتر اين پروژه را عملياتي كنيم.

وي در مورد ديگر مزيت اين سد براي منطقه اظهار داشت: حدود 8 هزار هكتار اراضي ديم، آبي و باغات شهرستان كوثر به كشت آبي اختصاص مي‌يابند و مشكلاتي كه قبلاً در زمان سيلاب براي روستاييان به وجود مي‌آمد، رفع مي‌شود

منبع خبر: در جريان آغاز عمليات اجرايي شبكه آبياري و زهكشي گيوي رخ داد؛

دیدگاه کاربران