سه‌شنبه, 24 مهر 1397

 

 

بارشهای اخیر حجم آب سدهای استان را دو برابر کرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه سبلان اردبیل گفت: با وجود بارش های سه ماهه اخیر در استان، حجم آب پشت سدهای استان دو برابر شده است.  

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه سبلان اردبیل گفت: با وجود بارش های سه ماهه اخیر در استان، حجم آب پشت سدهای استان دو برابر شده است.

مهندس داود نجفیان افزود: با توجه به بارندگی های اخیر که نوید بخش سال زراعی پرآب خواهد بود، بعد از سپری کردن یک دوره خشکسالی به طور متوسط در کل استان حجم ورودی آب به سدها 220 درصد افزایش یافته است.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در حال حاضر 5 سد بزرگ عمارت، گیوی، بفراجرد، کله سر و احمدبیگلو در سطح استان در حال اجراست گفت: تاکنون بیش از 48 سد در سطح استان به بهره برداری رسیده است و دو طرح تازه کند و عنبران که ماده 215 آن به تصویب رسیده و در سال جاری اعتبار لازم برای شروع طرح پیش بینی شده و در روزهای آتی عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل تصریح کرد: در حال حاضر 21 سد در دست مطالعه داریم که با اجرای آنها 201 میلیون متر مکعب به حجم تنظیمی آبهای ذخیره شده استان اضافه خواهد شد و مشکلات آبی استان تا حدود بسیار زیادی مرتفع خواهد شد.

نجفیان عنوان کرد: از 21 سد مورد مطالعه، 8سد در حوزه قزل اوزن، 8 سد در حوزه دره رود و 5 سد در حوزه بالهارود می باشد.

وی با اشاره به اعتبارات مناسب حوزه آب استان سال جاری، کل اعتبارات شرکت آب منطقه ای اردبیل را 260 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: امسال 139میلیارد تومان از محل فروش اوراق مشارکت، 62 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی، 58 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی، استانی و 4/1 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی متمرکز به پروژه های آبی استان اختصاص یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل اجرای شبکه خداآفرین را از اولویت های کاری وزارت نیرو در استان اردبیل ذکر کرد و گفت: با اهتمام ویژه دولت امسال 37 میلیارد تومان از محل اعتبارات تملک دارایی به شبکه خداآفرین اختصاص یافته است و با تخصیص 80 میلیارد تومان اوراق مشارکت روند اجرای این شبکه تندتر خواهد شد.

مهندس نجفیان با اشاره به اینکه با اجرای شبکه خداآفرین 62 هزار هکتار از اراضی مستعد مغان زیر کشت و به تبع آن 40 هزار نفر اشتغالزایی خواهد داشت، اظهار امیدواری کرد: در مرحله اول تا پایان سالجاری شرایط لازم برای آبیاری 6 هزار هکتار از اراضی پایاب این شبکه از طریق شبکه اصلی خداآفرین مهیا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سد گیوی در حال حاضر بالغ بر 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد تصریح کرد: این سد امسال 11 میلیارد تومان اعتبار داشت که با تخصیص 100درصدی آن و تزریق اعتبار از سایر محل ها تا پایان سالجاری شاهد مرحله اول آبگیری سد خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در پایان با بیان اینکه طبق اعلام وزارت نیرو دشت اردبیل دشت ممنوعه اعلام شده است گفت: متاسفانه روند افت آب این دشت هنوز ادامه دارد و شرکت آب منطقه اردبیل در همین راستا با تشکیل کمیته تعادل بخشی و با نصب کنتورهای هوشمند و جلوگیری از حفر غیرمجاز، امیدوار است با همکاری ارگانهای ذیربط، کشاورزان و زارعین از روند افت آب در این دشت جلوگیری نماید.

منبع خبر: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل:

دیدگاه کاربران