یکشنبه, 29 مهر 1397

 

 

اعلام مهمترین چالش های بخش آب کشور

مشاور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت آب ایران با اشاره وضعیت کنونی بخش آب کشور و شرایط شکننده مدیریت در این بخش، مهم ترین چالش‌های ساختاری و ماهیتی آب کشور را اعلام کرد.  

مشاور وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت آب ایران با اشاره وضعیت کنونی بخش آب کشور و شرایط شکننده مدیریت در این بخش، مهم ترین چالش‌های ساختاری و ماهیتی آب کشور را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی، مهندس "محمد حاج‌رسولی‌ها" در خراسان شمالی، بزرگ ترین چالش بخش آب کشور را مدیریت نادرست حاکم در بخش آب کشور ذکر کرد.

او گفت:‌ در دولت جدید دورنمای روشنی برای این بخش ترسیم شده است که دستور رییس جمهوری برای تشکیل شورای عالی آب، محور اصلی این چشم‌انداز است.

وی گفت: با مدیریت آب کشور به صورت بخشی و منطقه‌ای،‌ امکان برنامه‌ریزی از وزارت نیرو در عمل گرفته شده است؛ زیرا مدیریت آب در این مناطق به صورت چانه‌زنی اداره می‌شود و عدالت محوری سست شده است. اما با نگاه ملی به آب و تشکیل شورای عالی آب کشور و شوراهای حوضه‌ای، این مشکلات برطرف خواهد شد.

مشاور وزیر نیرو با اعلام آغاز به کار شورای حوضه‌ای آب در فلات مرکزی و ارومیه، از راه اندازی و فعالیت شورای حوضه ای آب در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: راه اندازی و فعالیت شورای حوضه ای آب در مناطق مختلف کشور با مشارکت مقامات مرتبط کشوری و استانداران پیگیری می شود و عزم ملی در این زمینه دیده می شود.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، چالش دوم بخش آب کشور را بارگذاری بیش از حد روی این بخش ذکر کرد و گفت: طرح های توسعه این منابع دیگر رو به اتمام است.

حاج رسولی‌ها، مشکلات آب زیرزمینی را چالش سوم مدیریت منابع آب کشور خواند و گفت:‌ از مجموع 600 حوضه مطالعاتی کشور، 300 حوضه با افت شدید آب زیرزمینی مواجه است که ضرورت مدیریت عرضه و تقاضا را می‌طلبد.

وی اقتصاد آب را نیز یکی از چالش‌های اصلی مدیریت این منابع در کشور برشمرد و گفت:‌ نمره ما در این بخش در حدود صفر است.

او تصریح کرد: ارزش واقعی آب محاسبه نشده و با اینکه 98 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، اما ارزش آب در این بخش نهادینه نشده است.

وی یکی از راهکارهای نیل به تحقق ارزش واقعی آب را راه‌اندازی بازارهای محلی آب ذکر کرد و گفت: راه‌اندازی این بازارها در دستور کار قرار دارد.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران به شرایط روز کمیت بارش‌ها در کشور نیز اشاره کرد و گفت:‌ در شرایط کنونی مقدار بارش ها در مقایسه با زمان مشابه پارسال 18 درصد کاهش یافته و در زمینه پراکنش بارندگی نیز با مشکل مواجه‌ هستیم.

حاج‌ رسولی‌ها گفت: کاهش بارندگی و پراکنش نامناسب آن، مدیریت آب در کشور را سخت‌ کرده است.

 

                                                                 

منبع خبر: توسط مشاور وزیر ومدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران صورت گرفت

دیدگاه کاربران