سه‌شنبه, 24 مهر 1397

 

 

سدها و شبکه‌های احداثی در اردبیل برای 60 هزار نفر فرصت اشتغال ایجاد می‌کند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: سدها و شبکه‌هایی که در حال احداث و تکمیل است در صورت بهره‌برداری ظرف سه تا چهار سال آینده می‌تواند برای بیش از 60 هزار بیکار استان اردبیل فرصت اشتغال ایجاد کند.  

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: سدها و شبکه‌هایی که در حال احداث و تکمیل است در صورت بهره‌برداری ظرف سه تا چهار سال آینده می‌تواند برای بیش از 60 هزار بیکار استان اردبیل فرصت اشتغال ایجاد کند.

داود نجفیان در نشست با خبرنگاران رسانه های گروهی استان اردبیل اظهار کرد: این پروژه‌ها که از شمال تا جنوب استان اردبیل در حال اجراست علاوه بر ایجاد فرصت اشتغال سالانه بیش از 800 میلیارد تومان درآمد را نصیب زارعان می‌کند به طوری که نسبت به وضعیت کنونی میزان درآمد آنها تا دو برابر افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه در توسعه بخش کشاورزی و صنعتی با اجرای این پروژه‌ها مشکلی از بابت تامین آب وجود نخواهد داشت، افزود: بیش از یک‌هزار و 800 میلیارد تومان در قالب شبکه‌های مختلف و طرح‌های توسعه‌ای پایاب اراضی منطقه مغان سرمایه‌گذاری خواهد شد که عمده آن مربوط به شبکه خداآفرین، سد عمارت، شبکه عنبران، احمدبیگلو و تازه‌کند است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه غیر از طرح‌های مرزی وزارت نیرو طرح‌های جدیدی را به شکل سازه‌ای اجرا نمی‌کند، بیان کرد: وزارت نیرو معتقد است که چالش به وجود آمده در حوزه آب در کشور با نگاه سازه‌ای حل شدنی نیست چراکه خشک شدن دریاچه ارومیه این واقعیت را ثابت کرد که نباید به احداث سدهای مختلف زیاد امیدوار بوده و سرمایه‌گذاری هنگفتی را انجام داد بلکه بیشترین تاکید بر حفظ منابع و ذخایر موجود است و در کنار آن مدیریت مصرف و همچنین صرفه‌جویی در این حوزه رویکرد اساسی به شمار می‌رود.

نجفیان ضرورت قیمت‌گذاری واقعی را در بخش آب یادآور شد و گفت: قیمت تمام شده آب یک‌هزار تومان در هر متر‌مکعب است در حالی که در مناطق شهری آب‌بهای در نظر گرفته شده برای هر متر‌مکعب 200 تومان و در روستاها کمتر از 100 تومان است که با این رقم پایین هیچ وقت نمی‌توانیم به فکر صرفه‌جویی و حفاظت از منابع آب خود باشیم.

این مسئول با بیان اینکه دیگر ظرفیتی برای مهار آب‌های سطحی وجود ندارد و باید به فکر مدیریت و ارتقای راندمان آب شرب، کشاورزی و اصلاح تاسیسات و شبکه‌های خود باشیم، تصریح کرد:‌ خودکفایی در برخی از محصولات کشاورزی جای تامل دارد چراکه به عنوان نمونه تولید هندوانه که در حقیقت بخش عمده‌ای از آن را آب تشکیل می‌دهد با قیمت نازل به‌صرفه نیست و باید در تولید این محصولات به ویژه در منطقه مغان بازنگری انجام شود.

برای کشت پاییزه و بهاره مشکل آب نداریم

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه با وجود خشکسالی در مغان و چالش‌های خشکسالی که در 40 ساله از عمر شبکه مغان این کاهش منابع بی‌نظیر بوده است، بیان کرد: ما امسال تجربه خوبی را به دست آوردیم و با همراهی خود زارعان با وجود محدودیت منابع آب شاهد افزایش 3 هزار هکتار در کشت و زرع بودیم به طوری که خود مردم با مدیریت منابع آب سعی کردند ساعات آبیاری را از 8 ساعت به کمتر از 5 ساعت کاهش دهند.

نجفیان با اذعان به این مسئله که امسال سد ارس نصف سال قبل منابع آب داشته است، ادامه داد: ما حتی به کشت کلزا با تاخیر اقدام کردیم و این اطمینان را به زارعان می‌دهیم که در کشت پاییزه و حتی بهاره آنها مشکل خاصی در تامین منابع آب نباشد.

وی عنوان کرد: در اسفند ماه با ارزیابی از ذخایر آب تصمیم‌گیری‌های لازم را برای کشت دوم در سال زراعی جاری انجام خواهیم داد که امیدواریم با ذخیره‌سازی مناسب و همچنین رهاسازی در هنگام نیاز زارعان بتوانیم مدیریت درستی را در این حوزه انجام دهیم.

منبع خبر: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل:

دیدگاه کاربران