چهارشنبه, 29 اسفند 1397

 

اجرای طرح دانش آموزی (داناب) در اردبیل آغاز شد

شفیع شفیعی مدیرکل امور اجتماعی استانداری اردبیل سه شنبه در این آئین، دو بخش حکمرانی و مردم را در مدیریت حوزه آب مهم دانست.
وی گفت: وضعیت بحرانی آب در کشور نشانگر ناموفق بودن بخش حکمرانی بر آب است و بخش مردمی در مدیریت آب نیز باید با اصلاح الگوی مصرف و ترویج فرهنگ صحیح آن از طریق نظام آموزشی متحول شود.
وی نوبت بندی سنتی آب رودخانه و قنات ها در روستاها توسط پدران و نیاکان نسل حاضر که در برخی روستاها همچنان ادامه دارد را نگاه و شیوه مدیریتی درست در حوزه آب توصیف کرد.
شفیعی همچنین بر کنترل مصرف آب در خانه ها، تشکیل و فعالیت ان جی یو های مرتبط در حوزه آب و توزیع فیلم آموزشی توجیهی (مادر کشی) در بین خانواده ها به منظور تبیین وضعیت بحرانی آب در جامعه تاکید کرد.
داوود نجفیان مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل نیز در این آئین گفت: سه سال از اجرای طرح دانش آموزی داناب در راستای کنترل مصرف آب می گذرد و به خاطر نتایج مثبت آن تداوم اجرای این طرح ضرورت دارد.
وی افزود: بر اساس معیارهای تعریف شده باید 20 درصد منابع آب، مصرف و بقیه به لحاظ نیاز نسل های آینده و محیط زیست ذخیره شود اما بشر با دخالت در حوزه های مختلف از خط قرمز مصرف آب عبور کرده است.
وی مصرف 40 درصد منابع آب را مرز وضعیت بحرانی و استفاده از 60 درصد آن منابع را عین وضعیت بحران در حوزه آب تعریف کرد.
نجفیان اظهار کرد: در دنیا دو منطقه مصر با 60 درصد و ایران با 87 درصد مصرف منابع آب، بحرانی ترین مناطق در مصرف آب محسوب می شوند و از تبعات این مصرف بی رویه در کشور می توان به پدیده گرد و خاک، طوفان های شن و وضعیت نابسامان دریاچه ارومیه اشاره کرد.
او برگزاری 13 جلسه شورای عالی آب در کشور و اتخاذ تصمیم های مهم از جمله دستیابی به حالت تعادل منابع آب ظرف 20 سال آینده را نشانه توجه و تمرکز دولت تدبیر و امید به مدیریت بخش آب دانست.
نجفیان بیان کرد: کشور ما از نظر آب، فقیر اما از حیث استفاده پرمصرف تلقی می شود؛ احداث سدهای بیش از اندازه نیاز و مطالعه نشده به محیط زیست ضربه زده است و با تداوم توسعه تاسیسات آبی، منابع موجود آب نیز از بین خواهد رفت.
وی ادامه داد: آب جایگزین ندارد و دولت به مشارکت مردم و ترویج اصلاح مصرف به عنوان ظرفیت قابل اتکاء در مدیریت منابع آب چشم دوخته است و مشارکت مردم در این امر نتایج مثبت خواهد داشت.
وی گفت: بیشترین مصرف آب را با 93 درصد میانگین کشوری در بخش کشاورزی شاهد هستیم و اگر میزان تولید کشاورزی با اتکاء این مقدار مصرف از 35درصد به 75 درصد افزایش یابد تاحدودی مصرف بالای آب در کشاورزی قابل توجیه خواهد بود.
کمال عالی زاده معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل نیز در این آئین گفت: آموزش و پرورش در همه عرصه ها و مهارت های اجتماعی مشارکت دارد و اجرای طرح داناب برای سومین سال با نقش موثر دانش آموزان مفید خواهد بود.
وی گفت: از دانش آموزان انتظار می رود در اجرای طرح داناب، ایده های خود را در قالب مقاله، داستان، نقاشی و فیلم به جامعه ارائه نمایند و با آگاهی بخشی به خانواده ها مسئولیت پذیری در صرفه جویی آب را برانگیزند.
وی خودداری از تحریف، تخریب و تضعیف در اجرای طرح داناب و برنامه ریزی صحیح، هدایت، نظارت و ارزیابی در این راستا را از دانش آموزان و مربیان خواستار شد.
در ادامه این آئین با توضیح ها و توصیه های علمی و کاربردی بهروز محمدی معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اردبیل کارگاه آموزشی صرفه جویی مصرف آب در اماکن عمومی و خصوصی برگزار شد.
پخش نماهنگ داناب، اجرای موسیقی، مسابقه علمی و تجلیل از برندگان آن از بخش های متنوع این آئین بود.
در استان اردبیل برای جلوگیری از خروج 215 میلیون مترمکعب از آب های سطحی از مرزهای شمالی این استان به جمهوری آذربایجان، هفت سد در حال احداث است.
  بازدید:2559
تاریخ ثبت: 1395/05/17
آخرین به روزرسانی: 1395/06/08