|  رنگ  |  + 0 -  | 
ADA
بستن این پنجره
راهنما

این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

طرح انتقال ۵۰ میلیون متر مکعب آب از سفیدرود به اردبیل هدفگذاری شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: برای تامین آب شرب شهرستان‌های اردبیل، خلخال و کوثر و کمک به توسعه صنعت در جنوب استان انتقال آب به میزان ۵۰ میلیون متر مکعب از حوضه سفیدرود در استان هدفگذاری شده است.

علی حیدری اناری روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: بر اساس مصوبه کمیسیون تخصیص آب وزارت نیرو، انتقال سالانه ۵۰ میلیون مترمکعب آب از حوضه سفیدرود برای مصارف آب شرب تعیین شده که برای شهرستان‌های اردبیل، خلخال و کوثر و به تناسب نیاز این مناطق توزیع می‌شود که در صورت عدم استفاده از دسترس استان خارج گردیده و به دریای خزر می ریزد.

وی افزود: برای اجرای این طرح ردیف ملی در بودجه تعریف شده و براساس هدفگذاری شرکت آب منطقه ای اردبیل، مقرر است عملیات اجرایی این طرح در سفر آتی رئیس جمهور به استان اردبیل شروع شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با بیان اینکه اجرای این طرح مورد موافقت وزرات نیرو قرار گرفته است، افزود: اجرای این طرح به تامین آب پایدار شهرستان‌های اردبیل، خلخال و کوثر کمک خواهد کرد.

حیدری اناری با اشاره به چالش‌های پیش‌روی آب استان برای سال‌های آینده افزود: شرکت آب منطقه ای اردبیل برای تامین منابع آب شرب برای افق سال‌های ۱۴۱۰ و ۱۴۲۵ برنامه ریزی کرده است.

امکان‌سنجی انتقال آب دریای خزر به اردبیل

وی همچنین از امکان سنجی انتقال آب از دریای خزر به اردبیل خبر داد و گفت: مطالعات اولیه این طرح با تامین اعتبار لازم در حال انجام بوده که در صورت کسب نتیجه مثبت از مطالعات و صدور مجوزهای لازمه برای جبران کمبود در افق بلند مدت عملیاتی خواهد شد.

حیدری با اشاره به برنامه جامع آب آشامیدنی استان اردبیل افزود: برنامه جامع آب شرب استان تا افق ۱۴۱۰ و ۱۴۲۵ تدوین شده که نیازمند تامین اعتبار و همکاری کلیه مسئولین و دستگاه‌های مربوطه برای تحقق این امر است.

یک سوم آبخوان دشت اردبیل خالی شده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه یک سوم از حجم سه میلیارد متر مکعبی آبخوان دشت اردبیل به دلیل اضافه برداشت در ۵۰ سال گذشته خالی شده است، افزود: در اثر بی‌توجهی‌ها و برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی خصوصاً برای کشاورزی، آبخوان دشت اردبیل در سال‌های گذشته ۱۳ متر افت داشته است.

وی تصریح کرد: باید با اطلاع‌رسانی و آگاه سازی مردم از وضعیت دشت اردبیل، از ظرفیت‌ها و مشارکت مردم برای رفع این دغدغه و نگرانی استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه اردبیل اصلی‌ترین وظیفه شرکت را تامین، تخصیص، حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب عنوان کرد و گفت: همگام با برنامه‌های وزارت نیرو در دولت برای عمل به این وظایف سنگین کمر همت بسته‌ایم.

اردبیل دیگر سرزمین چشمه‌های بهشتی نیست

حیدری در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه اردبیل دیگر سرزمین چشمه‌های بهشتی نیست، افزود: تغییرات اقلیمی و خشکسالی های طولانی مدت به کاهش منابع آبی در دسترس استان انجامیده است و در عین حال مصرف آب در این استان به مراتب بیشتر شده که نیاز دارد شهروندان الگوی مصرف را رعایت کنند تا در تابستان با تنش آبی مواجه نشوند.

وی سهم آب مصرفی بخش کشاورزی استان را ۹۳ درصد اعلام کرد و گفت: با صرفه جویی پنج درصدی و اختصاص همین مقدار به بخش صنعت می‌توان شاهد افزایش سهم استان در تولید ناخالص ملی در استان شد.

کاهش ۳۰ درصدی بارندگی در استان اردبیل

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به افزایش مصرف بدون ضابطه آب در استان گفت: استان اردبیل همانند سایر مناطق از تغییر اقلیم و کم آبی مستثنی نبوده و میزان بارش‌های استان در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۳۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

حیدری با تاکید بر لزوم کشت محصولات کم آب بر در استان گفت: بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز کشاورزی در استان به تامین آب آشامیدنی مردم اختصاص یافته است که بر این اساس و با توجه به کمبود منابع آبی ظرفیت توسعه کشاورزی در استان بیش از این میسر نخواهد بود و نیاز است کشاورزان از کشت محصولات پر آب بر خودداری کنند.

وی درباره تکمیل مراحل احداث سدها جهت ذخیره سازی منابع آبی موجود افزود: جمع حجم مخازن سدهای در حال بهره برداری استان 400 میلیون مترمکعب است که با اتمام سدهای در حال احداث استان به بیش از 500 میلیون مترمکعب افزایش خواهد یافت.

احداث تصفیه‌خانه یامچی اردبیل با چهار هزار میلیارد ریال اعتبار

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل اظهار کرد: احداث برج آبگیر سدیامچی و خط انتقال دوم از برج آبگیر اقداماتی است که در راستای حل مشکلات بخش فیزیکی آب و افزایش کیفیت آب خام و کاهش استفاده از اقلام شیمیایی اجرا شده است.

حیدری افزود: برای ارتقای تصفیه‌خانه آب آشامیدنی اردبیل به سیستم نوین DAF  نیز مطالعات انجام و بخشی از مراحل اجرایی نیز پیش رفته است که امیدواریم امسال این سیستم به طور کامل به بهره‌برداری برسد تا شاهد افزایش کیفیت آب آشامیدنی اردبیل باشیم.

وی ادامه داد: این سد با توجه به کاهش ورودی مخزن قادر به تامین توام آب آشامیدنی و کشاورزی شهرستانهای اردبیل و سرعین نیست و برای جبران کسری آن اقدامات توسعه‌ای در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل همچنین درباره آخرین وضعیت احداث سدهای کلاسر گرمی و شهید پستی هشجین گفت: با وجود مکاتبات و مذاکراتی که به همراه نمایندگان با مدیریت سازمان برنامه و بودجه شده است ، هنوز مساعدت لازم برای تسریع در عملیات احداث سد کلاسر گرمی و شهید پستی هشجین خلخال صورت نگرفته است.

حیدری ادامه داد: در حال حاضر روند احداث سد کلاسر گرمی که عملیات اجرایی آن از سال ۸۸ شروع شده، متوقف شده و برای تسریع عملیات اجرایی سد هشتجین خلخال هم اختصاص یک هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار هنوز تحقق نیافته است.

کد خبر: 3548
  تاریخ خبر : 1402/03/10
  آخرین به‌روزرسانی : 1402/03/13
  اداره روابط عمومی
 816
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 12
 • بیشترین بازدید همزمان : 529
 • بازدید امروز : 1,176
 • بازدید دیروز :
 • کل بازدید : 9,707,224
 • آخرین به روزرسانی : 1403/03/09 13:10:52
 • شناسه IP شما : 44.222.104.206

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : اردبیل، میدان ارتش، شرکت آب منطقه ای اردبیل
 • کدپستی : 5619667691
 • تلفن : 3-33710001-045
 • فاکس :
 • پست الکترونیکی : ardabil[at]arrw.ir
 • پیامک :
 • تلفن گویا : 33714815-045