سه‌شنبه, 24 مهر 1397

 

 

روان آب های استان اردبیل 30 درصد کاهش یافت

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل از کاهش 30 درصدی روان آب های استان در سال جاری خبر داد.  

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل از کاهش 30 درصدی روان آب های استان در سال جاری خبر داد.

داود نجفیان امروز دوشنبه نهم تیرماه سالجاری به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب در نشست با خبرنگاران افزود: براساس اعلام کارشناسان هواشناسی میزان بارندگی ها در استان 10درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته ولی میزان افت بیش از 30 درصدی روان آب ها خلاف این ادعا را ثابت می کند.
وی با اشاره به مصرف بی رویه آب آشامیدنی و کشاورزی در استان اردبیل بیان کرد: در صورت توجه نکردن به مصرف بهینه و کاهش میزان مصرف ، بحران آب حادتر می شود.
وی گفت: هم اکنون به دلیل کاهش بارندگی ها و نبود مدیریت مناسب مصرف در شمال استان منابع آبی به میزان 40 درصد کاهش یافته است.
نجفیان، غالب بودن کشاورزی سنتی در استان را دلیل عمده مصرف بی رویه آب عنوان کرد و افزود: انتظار بر این است کشاورزان با مدرنیزه کردن آبیاری وتغییر رویکرد به کشاورزی صنعتی از هدر رفت آب جلوگیری کنند.
وی عامل اصلی خشک شدن چاه های عمیق کشاورزی را برداشت بی رویه دانست و گفت: در حال حاضر مجوز حفر چاه عمیق کشاورزی در دشت اردبیل صادر نمی شود.
وی به سطح زیر کشت 25 هزار هکتار از اراضی دشت اردبیل به محصول سیب زمینی اشاره کرد و افزود: با به کارگیری شیوه های علمی و حاکمیت کشاورزی صنعتی حداقل یک سوم از آب مصرفی کشاورزی در دشت اردبیل کاهش می یابد.
نجفیان به سدهای در دست اجرا و مطالعاتی استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شش سد در دست اجرا ، 22 سد در مرحله مطالعاتی و 48 سد مورد بهره برداری در استان وجود دارد.
وی گفت: سد گیوی با 86 درصد پیشرفت با کمبود اعتبار مواجه است که در صورت تامین اعتبار اجرای این سد ادامه می یابد.
وی همچنین از کاهش اعتبار سد عمارت شهرستان گرمی خبر داد و گفت: با قرار گرفتن این سد در ردیف پروژه های مرزی اعتبار 200 میلیارد ریالی به این پروژه اختصاص یافته  است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اردبیل بیان کرد: سد بفراجرد خلخال یکی دیگر از سدهای در دست اجرای استان است که از 75 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.
وی گفت: دو سد نیز در حوزه مشگین شهر در دست اجرا است که به دلیل قرار گرفتن در ردیف پروژه های مرزی این سدها نیز از اعتبار 50 میلیارد ریالی بهره مند شده است.
وی افزود: سد عنبران نیز از محل اوراق مشارکت از 50 میلیارد ریال اعتبار بهره مند شده که با تکمیل این سدها گامی مهم در جهت حفاظت از آب استان برداشته می شود.

منبع خبر: مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل عنوان کرد:

دیدگاه کاربران